Siz de Google’da, arama sonuçlarında ilk sırada mı yer almak istiyorsunuz?Gayet doğru bir istek.Ulaşmak istediğiniz her şey orada var:) Şöyle ki ulaşmak istediğiniz müşteri ya da takipçiler,tanınma durumu,görünür olma ve daha fazla kişiye erişim.

Google’ın ilk sayfası,şehrin en popüler ve havalı caddesi,ilk sıralar da o caddedeki ünlü mağazalar gibi biraz.Orada yer almak istemek bu yüzden oldukça anlaşılır ve mantıklı.

Peki Google’da ilk sırada yer almak için neler yapılmalı?

İçerik;

Öncelikle dikkat etmeniz ve aklınızdan çıkarmamanız gereken özgün ve faydalı içerikler.Bir çok şeyin yanında en önemli olan, sunduklarınızın hedef kitlenize fayda sağlıyor olması ve özgün olmasıdır.Google için bu değişmeyen ve değişmeyecek olandır.

Site hızı ;

Web sitenizin hızlı hatta çok hızlı olduğuna emin olun.Bunun için hız testi yapabilirsiniz.2-3 saniye içinde açılmayan ya da hataya düşen web
sitesiyle işiniz zor.Kullanıcıları en çok etkileyen ve web sitenizde kalmalarını engelleyen bir durum.Google hizmet konusunda en iyi olanı hedefeldiğinden,kullanıcıların da en iyi hizmeti almasını istiyor.Bu sebeple de hızlı olan siteleri daima daha ön planda tutuyor.

Güncel blog;

Web sitenizde güncel tutulan,ilgili içeriklere sahip olduğu kadar özgün içeriğe sahip bloglar sıralamanızı oldukça etkileyecektir.

Mobil uyumu;

Mobil uyumlu web sitesi de oldukça önemli bir durum.Otomatik olarak boyutlanabilen ve her cihazla uyumlu bir web siteniz olmalı.Menülere erişimin kolay olması ve kullanıcıları yoracak fazlalıkta reklam olmamalıdır.

Anahtar kelime seçimi;

Anahtar kelimeler dikkat etmeniz gerekenlerden.Web sitenizde geçen anahtar kelimeler ile sizin hedef kitlenizdeki kullanıcıların anahtar
kelimelerinin eşleşiyor olması gerekiyor.

Bunun yanında kopya içerik Google tarafında algılanıyor unutmayın!Kopya içerik,kopyala-yapıştır taktiğiyle istediğinizi alamazsınız!

H1 etiketi;

H1 etiketini de es geçmeyin,başlık ve içerik uyumu oldukça önemli.

Sosyal medya hesaplarınızı aktif tutmalısınız,günümüzde web sitelerine yönelen kullanıcıların büyük kısmı sosyal medyadan geliyor.

Web ile ilgili neredeyse her şey Google’ın elinde olduğundan -yani bir nevi patron- kuralları da Google belirliyor.Bu sebeple Google yayınlarını takip ediyor olmalı ve tabi ki SEO politikalarını güncel tutmalısınız.

Bunları uyguladığınız takdirde de üst sıralara çıkmanız zor olmayacaktır.