Instagram hesebınızın etkileşimi için en önemli konu takipçi sayısı. Uzun mesailer harcayıp, özenle uğraşıp, hazırladığınız ve büyük heves,heyecanla geri dönüş beklediğiniz postlarınızın beklediğinizi vermemesinin oldukça önemli ve net bir sebebi var, o da takipçi sayınız!
Sahip olduğunuz takipçi sayısı, görünürlüğünüzü sınırlarken bir süre sonra da işe olan hevesinizi kaçırabilir. Bu sebeple Instagram‘da takipçi sayınızı arttırmak için ayrı bir yol izlemeli ve çaba göstermelisiniz.
En önemli basamağın, etkili ve özgün içerikler üretmek olduğunu unutmadan buna ek olarak Instagram takipçi sayınızı arttırmak için ;

*Doğru hashtaglari kullanmalısınız. Takipçi arttırma sürecinde: #instafollow, #followme, #followback, #tagforlikes, #instagood, #gt, #geritakip gibi yardımcı hashtagleri kullanmak işinize yarayacaktır.

*Postlarınızın yayın saati de oldukça önemli. Ne kadar erken saatlerde yayınlanırsa o kadar uzun süre görünür olacağı düşünülüyor.Fakat yapılan araştırmalara göre,akşam 5’te ya da gece 1-2 saatlerinde yayınlanan postların daha fazla etkileşim aldığı biliniyor.

*Instagram hesabınızdaki paylaşımlarınızın etkili ve kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.Instagram kullanıcıları anlamsız ve rastgele görsellerden oluşan bir hesabı takip etmek istemiyor.Siz böyle bir hesabı takip eder miydiniz?

*Belirlediğiniz hedef kitlenize ait kullanıcıların fotoğraflarını beğenmekten kaçınmayın.Hatta mümkünse olabildiğince fazla fotoğraf beğenin.
Bunun yanında kullanıcıların postlarının altına yorum yazmaktan da çekinmeyin,göreceksiniz ki bu size doğal takipçiler kazandıracaktır.

*En sık kullanılan ve işe yarayan bir yöntem: yarışmalar düzenleyin ve katılımcıların diğer postlarınızı beğenmesini,arkadaşlarını etiketlemelerini ve Instagram sayfalarında paylaşmalarını isteyin.

*Yayınladığınız postların yorum kısmında takipçilerinize sorular sorun ya da fikirlerini sizinle paylaşmalarını isteyin ki etkileşimi arttırabilesiniz.Instagram kullanıcıları fikir ve bilgilerini paylaşmaktan oldukça hoşlanıyorlar.

*Instagram’da önünüze Önerilen olarak düşen takipçileri de göz ardı etmeyin.Takip edin hatta arkadaş bul kısmını kullanın.

*Konumu eklemeyi de unutmamalısınız.Hem etiketlediğiniz konumdakilere hem de o bölge postlarına bakanlara ulaşmanız kolaylaşacaktır.

*Instagram hesabınızı kullandığınız diğer sosyal medya hasaplarınızda tanıtın.

Size yardımcı olacak bu konuların yanında; Unutmamalısınız ki, Instagram hesabınızı etkili ve özgün bir şekilde oluşturup, aktif bir şekilde kullanmaya devam etmeniz oldukça önemli.