Görsellerin gücü oldukça önemlidir. Sosyal medyada görünür olmak için olmazsa olmazı oluşturan görsellerdir. Hazırlanan görsellerin verilen mesajın %80’lik kısmını oluşturduğundan daha önce de bahsetmiştik. Yani ulaştırılmak istenen bir içeriğin mesajı, hedef kitleye %80’lik bir görsel ve %20’lik bir yazı ile ulaşıyor. Her ne kadar sosyal medyada da paylaşılan görsellere “bu kadar kullanıcı beğendiyse güzeldir” anlayışıyla bakılıyorsa da bu değişmek üzere, sonunda!

Yakın zamanda Instagram, paylaşılan postların altında bulunan beğeni sayılarını kaldıracağını duyurmuştu. Hala test aşamasında olsa da, bu açıklama ile birlikte görünüyor ki görsellerin önemi hem daha fazla anlaşılacak hem de görsellere verilen özen artacak. Verilmek istenen mesaj, sade ve sıradan bir görselden farklı ve özgün bir görsel ile sunulduğunda insanların görsel hafızasında fazlasıyla yer ediyor bunu biliyoruz. Bu yüzden görseller, ne kadar özgün, yaratıcı ve hedef kitleye merak uyandıracak şekilde tasarlanırsa , kullanıcılar tarafından o kadar ilgi çekecektir. Bu sayede kullanıcılar verilen mesajı merak ederek gönderilere yönelmeye ikna olacaktır.

Yapılan çalışmalar görsellerin önemini destekler nitelikte. Araştırmalar sonucunda, ilgi çekici, eğlenceli, farklı, özgün ve yaratıcı görsellerin sosyal medya kullanıcıları tarafından oldukça ilgi gördüklerini ortaya koyuyor. Özellikle Instagram’ın henüz uygulamaya koymasa da beğeni sayılarını kaldırmasıyla tüm gücün görsellerde olacağı bir gerçek.
İster kişisel hesabınız, ister markanızla sosyal medyada görünür olmak, etkileşim almak istiyorsanız görsellerinizin sizi diğer kullanıcılardan ayırıyor olması gerekiyor. Kimse sıradan ve sürekli aynı şeyleri görmek istemez.
Tabi ki sadece kullandığınız görseller değil, görsellerinizi güçlendirecek tasarım ve metininiz de bir o kadar önemli. Bir bütün olarak postlarınız ne kadar özgün, yaratıcı, merak uyandırıcı ve farklı olursa o kadar iletişim alacaktır.

Siz de Antalya’da Sosyal Medya desteğine ihtiyaç duyarsanız, bizimle iletişim kurabilirsiniz.
Becreative Reklam Ajansı olarak farklı ve doğru reklam için çalışıyoruz.