Instagram yaptığı açıklamayla postların altında bulunan beğeni sayılarını kaldıracağını duyurmuştu. Henüz test sürecinde olan özelliğin denendiği 6 ülke bulunuyor. Bu ülkeler;  Kanada, Italya, Avustralya, Brezilya, Japonya, Irlanda ve Yeni Izlanda.

Test sürecine 6 ülkeyi dahil eden Instagram, beğeni sayısından ziyade kullanıcıların paylaşacakları görsellere odaklanılmasını beklediğini ve beğeni sayılarının kaldırılmasının bu anlamda atılan bir adım olduğunu duyurdu.

Beğeni sayılarının kaldırılmasının, Instagram’ın içerik odaklı yapıya dönüşmesi için yapılan bir çalışma olduğunun üzerinde duruluyor. Böylece rekabet durumunun da ortadan kalkması bekleniyor. Beğeni sayısının önemi kalmadığında içeriklerin daha özgün olacağı ve içerik çeşitliliğinin artacağı düşünülüyor.

Daha az beğenilme korkusu ve beğeni sayılarının herkes tarafından görülmesi durumunun, Instagram kullanım amacından farklı bir yola kaymasına sebep olduğu düşünülüyor. Bu düşüncenin yanlış olduğu da söylenemez aslında. Instagram, kullanıcıların istedikleri her şeyi paylaşabilecekleri eğlenceli platformdan ziyade paylaşılacak olan gönderi üzerinde durup düşünülerek kusursuz gönderiler olması gerektiği düşünülen bir platform haline geldi. Öyle ki takip edilen kullanıcılar bile genel olarak, yüksek takipçi sayısına ve postlarının fazla etkileşim almasına bağlı olarak seçiliyor.Bu da normal olarak rekabet durumunu alevlendiriyor. Yapılan çalışmalar belki de bu anlamda Isntagram’ı daha keyifli ve farklı paylaşımların olduğu bir platforma dönüştürebilir.

Instagram, beğeni sayılarının görülmesini kaldırıyor fakat kullanıcılar kendi postlarındaki beğeni sayılarını görmeye devam edecek.

Beğeni sayısının kaldırılmasının Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başlanacağı ile ilgili henüz net bir tarih yok. Özelliğin sorunsuz çalışması halinde Türkiye’ye de kısa süre içerisinde uygulanması bekleniyor.

Daha özgür Instagram kullanıcıları için başlanan bu çalışma ne derece etkili olacak onu da zaman içinde deneyimleyeceğiz.