Instagram keşfet kısmına bakmayanımız var mı?

Keşfet kısmı,ilgi alanlarınıza,takip ettiğiniz kişilere ve beğendiğiniz içeriklere göre, ilginizi çekebilecek ve popüler olan gönderileri gösteren bir bölümdür. Yani, anlık etkileşimi çok olan paylaşımları, konuma göre hikayeleri ya da kullanıcıların paylaştığı hikayelerin olduğu kısım. Keşfet bölümünde görünür olmak, takipçi sayınızın artmasına ve hesabınızın daha popüler olmasına da oldukça katkı sağlıyor.

Peki, keşfet kısmına nasıl çıkılıyor?

En çok merak edilen sorulardan biri belkide. Firma ya da marka sahipleri hatta kişisel hesap sahipleri bile burada yer almak ve daha çok tanınmak istiyor. Bu bölümde görünür olmak için belli başlı konularda bir adım önde olmanız gerekiyor.

Öncelikle belli bir takipçi kitlesine ve beğeni oranına sahip olmanız gerekli. Hesabınızın anlık etkileşiminin iyi olması öncelikli. Şöyle ki; paylaşılan görsel ya da videonun, ilk 1 saat içinde belli bir beğeni oranına ve yorum sayısına sahip olması gerekli. Hazırladığınız görseller ve içerikler bu anlamda çok önemli bir yere sahip. Kullandığınız görseller özgün,dikkat çekici ve paylaşmaya değer bulunmalıdır. Paylaşımınızı gören kişilerin yorum kısmına arkadaşlarını etiketlemesi ve hatta kaydetmelerini sağlamış olacak böylelikle yeni takipçilere de sahip olabileceksiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da konum. Paylaşımlarınızı yaparken konum eklemeniz oldukça önemli. Hedef kitlenizin sizin nerede olduğunuzu kolaylıkla öğrenebilmesini ve konumlarda yer alan gönderilerde de çıkmanızın mümkün hale gelmesini sağlayacaktır.
Yalnızca sizin değil, sizi takip eden hesapların da takipçi sayısı önemli bir unsur. Gönderilerinize yorum yapan ve beğenen takipçilerinizin,takipçi sayısı ne kadar yüksek ise, keşfet bölümüne düşme oranınız o kadar artmaktadır.
Bunların çoğunu yapıyorum keşfete “kesin çıkarım” diye de düşünmeyin çünkü bu bölüme çıkmanız biraz da takipçileriniz ile ilgili. Hesap etkileşiminin iyi olması keşfet bölümüne çıkmanızda önemli bir etki yapıyor.