Instagram yeni bir uygulama daha geliştiriyor. Bu uygulama ile konumunuzun Instagram takipçileri tarafından izlenmesi sağlanıyor.

Instagram’ın yeni uygulamasının ismi “Who is town” . Kullanıcı ,uygulamayı indirdikten sonra Instagram’a yönlendiriliyor. Instagram hesabıyla “Who Is Town’a ” giriş yapan kullanıcılar , takip ettikleri kişilerin çevrimiçiyken ziyaret ettiği ve paylaştığı yerlerin haritasını görebiliyor. Uygulama geçmişe ait konum bilgilerini de gösteriyor ve gerçek zamanlı olarak haritalar  güncelleniyor.  Kullanıcılar konum güncellemelerini, son 24 saatten, son haftadan veya son aydan itibaren şekilde de filtreleyebiliyor.

“Who is town” uygulamasının iki farklı modu var. Bir tanesi, Genel Mod ; takip ettiğiniz tüm kullanıcıların ziyaret ettiği ya da paylaştıkların yerlerin haritasını gösteriyor. Diğer modu  Tek Kullanıcı Mod; seçtiğiniz belirli bir kişinin haritasını gösteriyor.

İlk bakışta çok keyifli ve zararsız gibi görünse de uygulamanın paylaştığı bilgiler açısından oldukça tehlikeli de olabileceği düşünülüyor. Kullanıcıların sık ziyaret ettikleri yerlerin görülebilir olması nerede yaşıyor ya da çalışıyor olabileceğiniz ile ilgili de bir fikir sunuyor.

Sosyal medyanın gözdesi Instagram yeni uygulaması “Who is town” ile oldukça ilgi ve bir o kadar da tepki çekecek gibi görünüyor.Şimdiden etik dışı olduğu konusunda bir çok yazı ve düşünce mevcut. Buna karşın “Who is town” uygulamasının yaratıcısı Eric  Barto “veri çılgınlığı” diye bahsettiği yeni uygulamasının bir tehlike barındırmadığını düşünüyor.

Henüz kullanıma sunulmadı ama hakkında şimdiden oldukça konuşuluyor.