Yeni bir güncelleme ile, Instagram’a Son Silinenler özelliği geliyor. Instagram sürekli olarak yaptığı güncellemelere bir yenisini daha ekliyor. Son Silinenler (Recently Deleted) olarak adlandırılan yeni özellik sayesinde, Instagram’da silinen gönderileri kurtarma imkanı olacak. Böylelikle yanlışlıkla silinen ya da hacklenen hesaplarda silinen gönderilerin geri getirilmesi ve hesapların eski haline döndürülmesi mümkün kılınacak.

Son Silinenler özelliği ile silinen video, fotoğraf, reel videoları ve Igtv gönderileri 30 gün boyunca depolanıyor olacak. Böylece 30 gün içinde istendiği takdirde silinen gönderiler geri getirilebilecek. Instagram’ın kullanacağı bu yeni özellik ile birlikte gönderiler silinmek istendiğinde telefon ya da mail adresi ile onay istenecek böylece hacklenen hesapların içeriklerinin silinmesi de zorlaşmış olacak.

Peki bu yeni özellik, Son Silinenler nasıl kullanılacak? :

  • Öncelikle Instagram sağ alt köşedeki profil sekmesine dokunup,  profil sayfasına gidin
  • Sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine dokunun
  • Ayarları Seçin ve  Son silinenler‘e tıklayın
  • (Bu kısımda 30 gün içinde silinecek gönderileri göreceksiniz.)
  • Bir gönderi, video, hikaye seçin ve Geri Yükle‘ye tıklayın. 

Böylece gönderileriniz geri dönmüş olacak. 

Henüz kullanımda olmayan bu özellik test aşamasında, kullanım için henüz net bir tarih yok fakat diğer özellikler gibi kademeli olarak tüm kullanıcılara açılacaktır.