Paylaşımlar hangi sosyal medya platformunda, ne zaman paylaşılmalı konusu en merak edilen konulardan.

Zamanın hızlı değişimi gibi sosyal medya dinamikleri de sürekli ve hızla değişiyor. Buna bağlı olarak sosyal medya kullanıcılarının en aktif olduğu saat ve günler de farklılık gösteriyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki her sosyal medya mecrasının kendi dinamiği mevcut.

İçinde bulunduğumuz dönem öncesiyle, şu anki paylaşım saatleri biraz farklılık gösteriyor.

Peki sosyal medyada yapılacak paylaşımlar için en uygun saatler ve günler hangileri?

Son dönem yapılan araştırmalar ;

Facebook için :

Kullanıcıların genel olarak sabahın erken saatlerinde, akşam yemekten sonra ve gün içerisinde işten uzaklaşmak ve küçük bir mola vermek için Facebook’a girdiklerini gösteriyor.

Yapılacak paylaşımlar için en uygun saatlerin 13:00-15:00 saat aralığı, günlerin ise; hafta sonuna yaklaşırken insanların kendilerini daha keyifli ve iyi hissettiklerinden dolayı Perşembe ve Cuma olduğunu söylüyor. Sabah 9:00 ve öğleden sonra 16:00 saatleri de etkileşimin yüksek olabileceği saatlerden olarak gösteriliyor.

Instagram için ;

Araştırmalar, kullanıcıların en çok 11:00-14:00 yani öğle yemeği saatleri arasında Instagram’a girdiklerini gösteriyor. Ve tabii ki bir şeyler paylaşmak için de genel olarak öğle saatleri tercih ediliyor. 

Instagram için en uygun paylaşım zamanı öğle saatleri olarak görülse de, iş çıkış saatleri yani akşam 17:00’de Instagram’ın yoğun kullanıldığı zamanlardan. En uygun günlerin ise Pazartesi, Çarşamba ve Cuma olduğunu söylüyor. Tüm bunlarının yanında asıl önemli olan, hazırlanan içeriklerin ne kadar özgün olduğu ve doğru planlanmış olması.

Elinizdeki doneler ne kadar güçlü olursa olsun, zamanı doğru yönetmek bu işin bir parçası!