Takipçi sayısı gün geçtikçe artan sosyal medya platformlarında, kullanıcılar için en önemli konulardan biri kaybedilen takipçiler.

Sosyal medya platformları, hem influencer olmak isteyen kişiler hem de satış yapmak isteyen markalar için oldukça önemli. Bu sosyal medya platformlarının başında da şu an için Instagram geliyor. Araştırmalara göre Instagram, Facebook’tan 15 , Twitter’dan 20 kat daha fazla etkileşim sağlıyor. Fakat ne yazık ki, kullanıcıların birçoğu Instagram’ı nasıl daha etkili bir şekilde kullanacaklarını bilmiyor. Hesaplarını büyütmek isterken yaptıkları hatalar sebebiyle de takipçi kaybetme durumunda kalıyorlar.

Peki, nedir bu takipçi sayısının düşmesine sebep olan hatalar?

  • Hesabı Kilitlemek (Gizli Hesap)

Öncelikle, takipçi kaybetmeye sebep olan en büyük etken hesabı gizlemektir. Kişisel hesaplar için hesap kilitlemek, sayfayı koruma altına almak gibi görülebilir ve bu bir sorun yaratmaz fakat ticari amaçla kullandığınız hesabı kilitlemek takipçi kaybetmenize neden olacaktır. Kullanıcılar, hesabınızla ilgili bilgiye sahip olamayacak, takip isteklerinin kabul edilmesini beklemek zorunda kalacaklardır . Bu da takipçileri uzaklaştıracak ve potansiyel takipçilerinizi kaçırmanıza sebep olacaktır.

  • Benzer Paylaşımlar Yapmak

Takipçilerinizi sıkmayacak şekilde ve paylaşımların doğru aralıklarla yapılmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Sürekli aynı tip ve peş peşe yapılan paylaşımlar takipçileri sıkacak ve sizden uzaklaşmalarına sebep olacaktır. O yüzden paylaşımların doğru tasarlanması ve planlanması gerekir. Aksi takdirde takipçi kaybetmeniz kaçınılmazdır.

  • Yorumları Cevaplamamak

Takipçilerinizin kalıcı olmasını istiyorsanız mutlaka yorumlara ve mesajlara geri dönüş yapmalısınız. Hayatımızda da olduğu gibi kişilerle bağ kurmanın en etkili yolu iletişimdir. Kullanıcılarınız ile iletişimde olmanız güven duygusunu pekiştirecektir. Gelen yorum ve mesajları dikkate almamak, takipçileriniz tarafından güven kaybına ve takipçi kaybetmenize sebep olacaktır.

  • Yanlış Hashtag Kullanımı

Kullandığınız hashtagler (etiketler) sayesinde kullanıcıların size ulaşması kolaylaşacaktır. İçeriğiniz ve içinde bulunduğunuz sektör ile ilgili hashtagler kullanmaya özen göstermelisiniz ki kullanıcılar bu şekilde sizi rahatça bulmalı ve takibe almalı. Kullandığınız yanlış ve alakasız hashtagler potansiyel takipçilerinizin sizi bulmasını zorlaştıracak ve böylece takipçi kaybetmenize neden olacaktır.

  • Profil Fotoğrafı ve Bio Kısmını Doğru Kullanmamak

Günlük hayatımızda da olduğu gibi ilk izlenim önemlidir. Kullanıcılar ilk izlenime profil fotoğrafı ve Bio (profil) açıklamanızdan sahip olacaklardır bu sebeple mutlaka profil fotoğrafı kullanmalı ve Bio kısmını doğru ve etkili biçimde doldurmalısınız.  Kimsiniz?, İletişim bilgileriniz neler?, ürün ya da hizmet satıyorsanız, bunlara nereden ulaşılabilir? gibi soruların cevaplarını kullanıcılar bulabiliyor olmalılar. Bu bilgiler olmadığında kullanıcılar sizi güvenilir bulmayabilir bu da takipçi kaybetmenize neden olacaktır.

Görüldüğü üzere, yapılan ufak hatalar yada atlanan, gözden kaçan kısımlar, sosyal medya hesabınız üzerinde oldukça büyük etkiye sahip. Doğru bir şekilde oluşturulan ve yönetilen bir sosyal medya ile istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.