Google Huawei’den teknik desteğini çektiğini açıklamıştı. Fakat Google için tek sorun Huawei  değil gibi görünüyor. Google, arama motorunu Çin pazaranına sokmayı başaramamışken şimdi bir de Huawei teknik sorunu eklenmiş oldu.

Google, geçtimiz günlerde Huawei’ye teknik desteği keseceğini ve Huawei telefonlarının Android sürümlerinden faydalanamayacağını açıklamıştı.Yakın zamanda ise ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla, kara listede bulunan Huawei’ye uygulanan kısıtlamalardan bazılarının 90 gün ertelendiği söylendi. İki taraf için de oldukça rahatlatıcı olduğu bir gerçek.Asıl merak edilen ise Huawei bu durumdan nasıl ve ne kadar etkilenecek? Hem Google hem de Huawei için kayıplar olacağı düşünülüyor.

Peki Google için durum ne olur?

Google arama motorunun 2010 yılında, kurucu Sergey Brin tarafından yapılan eleştiri sonucu Çin pazarında kapatıldığı biliniyor. Üzerinden 9 yıl geçmiş olmasına ve yapılan tüm girişimlere rağmen dünyanın en çok internet kullanıcı olan Çİn’e geri dönüş çabaları karşılık bulmuş değil.

Gerçi Google Çin’de erişime kapatılan ilk platform da değil. Twitter’a da Çİn’den erişim yapılamıyor.

Samsung’dan sonra Huawei -ki dünyada en çok telefonu satılan ikinci şirket olduğundan- desteğini kaybetmek Google için sıkıntılı durum yaratabilir.

En çok konuşulanlar arasında ise Huawei’nin Apple gibi kendi işletim sistemini kurmaya çalıştığı vardı.Bunun için çok ciddi çalışmalar yapıldığı da konuşulanlar arasındaydı.Geçtiğimiz yıllarda Huawei CEO’su Richard YU Google’la çalışmayı tercih etselerde bir B planlarının  ve kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

Bu açıklamaların ve Google Teknik Desteği’nin çekilmesinden kısa süre sonra ise Huawei yeni işletim sisteminin tanıtımı yaptı. Huawei işletim sisteminin adı HarmonyOs.  Huawe’nin yeni işletim sisteminin tüm sistemlerle uyumlu olacağı da açıklananlar arasında. Huawei CEO’su Richard YU yaptığı açıklamada Akıllı saatler, ekranlar, araç içi sistemler ve hoparlörler gibi bir çok akıllı cihaz için uyumlu bir yapıda olduğunun altını çizdi.

Huawei’nin kendi işletim sistemini kullanıma geçirmesiyle Google’a yeni ve oldukça da güçlü bir rakip geldi demektir.

HarmonyOs işletim sisteminin ne kadar uyumlu ve güvenilir olduğunu da zaman içinde göreceğiz galiba.